Latarnia morska w Kołobrzegu
fot. pixabay.com

Atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego

Pomorze Zachodnie jako kraina historyczno – geograficzna jest regionem bardzo ciekawym, obfitującym w liczne atrakcje turystyczne i piękne miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. To kraina, która związana jest z kulturą nie tylko polską, ale także germańską oraz skandynawską. W skład Pomorza Zachodniego z punktu widzenia geografii wchodzą: Pobrzeże Szczecińskie, Pobrzeże Koszalińskie oraz część Pojezierza Zachodniopomorskiego. Kraina ta swoim zasięgiem obejmuje również fragment Pojezierza Południowopomorskiego.

Pomorze Zachodnie wyróżnia się dość zróżnicowanym krajobrazem. Można tu spotkać i wydmy, i malownicze rozlewiska. Szczególnie atrakcyjny jest tu krajobraz deltowy. Nie brak też wysoczyzn, które są pamiątką po czasach ostatniego zlodowacenia. Pomorze Zachodnie jest cenne pod względem przyrodniczym. Tu położone są dwa ciekawe parki narodowe: Woliński Park Narodowy oraz Drawieński Park Narodowy. W sumie pod ochroną znajduje się aż 20% obszaru Pomorza Zachodniego. Liczne są tu również rezerwaty przyrody oraz parki krajobrazowe.

Największym ośrodkiem miejskim Pomorza Zachodniego jest Szczecin. Wśród innych dużych miast na uwagę zasługują Koszalin, Kołobrzeg oraz Świnoujście. W gospodarce tego regionu w dalszym ciągu dominuje rolnictwo, ważną rolę odgrywa także rybołówstwo.

Ważne znaczenie ma tu również turystyka. To region, który przyciąga nie tylko miłośników pięknych plaż. Jedną z popularniejszych jest tu plaża w Darłowie. Przepływająca przez tereny Pomorza Zachodniego rzeka Drawa jest rajem dla kajakarzy, dla żeglarzy zaś ważnym miejscem jest Zalew Szczeciński. To właśnie w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim znajduje się największy w Polsce port jachtowy.

Piękna jest również architektura, którą można podziwiać na terenie Pomorza Zachodniego. Chętnie zwiedzane są latarnie morskie, szczególnie te w Niechorzu, Jarosławiu oraz w Kołobrzegu. Atrakcyjne dla turystów są również zamki, które można podziwiać w Szczecinie, Słupsku oraz w wielu innych miejscowościach, Prawdziwym „hitem” Pomorza Zachodniego i jego oryginalną wizytówką są ruiny kościoła w Trzęsaczu. To resztki kościoła z XV wieku, który jest stopniowo niszczony z powodu osuwającego się klifu.